O mnie


Urodziłam się w 1973 r. w Białymstoku, wychowałam w Olsztynie. W 1997 r. ukończyłam filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim. 

Pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiałam na stażach w „Teleekspressie” w TVP1, Archiwum Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i Redakcji Filmów Dokumentalnych TVP2. W 1998 r. rozpoczęłam pracę w Polskiej Agencji Prasowej. Pracowałam w redakcjach zagranicznej i społecznej. Opisywałam m. in. prace parlamentarne. W 1999 r. byłam w ekipie prasowej PAP obsługującej wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce.

W latach 2001-2003 wydawałam lokalny tygodnik Gazeta Południa. Redakcja pisma mieściła się w Piasecznie, pracowało w niej kilkunastu reporterów i fotoreporterów, którzy codziennie zbierali i pisali informacje z powiatu piaseczyńskiego (Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria) , a później także z gmin sąsiednich (Lesznowola, Warka). Byłam redaktorem naczelnym pisma. Oprócz bieżących informacji publikowaliśmy teksty dotyczące lokalnej historii i kultury, wywiady z burmistrzami, wójtami i sołtysami, organizowaliśmy konkursy dla czytelników, pisaliśmy o sporcie, wędkarstwie i wielu innych tematach, które uważaliśmy za ciekawe. Dużym zainteresowaniem czytelników cieszył się cykl publikacji o znanych osobach mieszkających na terenie powiatu – aktorach, dziennikarzach, pisarzach, podróżnikach. „Gazeta Południa” ukazywała się do 2003 r.

Od 2004 do 2006 pracowałam w TVN24. Zajmowałam się tam przygotowaniem serwisu informacyjnego WAP dla jednej z sieci komórkowych, a następnie byłam redaktorem i wydawcą serwisu informacyjnego na stronie internetowej stacji.

W 2006 roku wspólnie z mężem i Radosławem Krawczykiem założyliśmy portal blogowy Salon24. Byłam jego pierwszym i przez rok jedynym moderatorem. W 2007 r. za stworzenie serwisu zostaliśmy nominowani do Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii Wydawca.

W latach 2009-2010 byłam wolontariuszem Fundacji Świętego Mikołaja w projekcie „Mama w pracy”. Współpracowałam też z Instytutem Goethego w Warszawie. W 2010 roku bez powodzenia kandydowałam do rady miejskiej w Konstancinie-Jeziornie.

W 2012 r. powołałam Fundację Warszawskie Szpitale Polowe. Jej celem było stworzenie muzeum upamiętniającego blisko 200 szpitali polowych działających w czasie Powstania Warszawskiego. Sala pamięci znajduje się w podziemiach kamienicy przy ulicy Emiliana Konopczyńskiego 5/7 w Warszawie, gdzie w czasie powstania schronienie znalazło 200 pacjentów. Koncepcję wystawy można zobaczyć na stronie internetowej Szpitale Polowe 1944.

W 2013 r. zostałam prezesem zarządu Salon24.pl S. A. Od 2006 r. byłam współwłaścicielem, a 2018-2021 jedynym właścicielem spółki. Od 2013 do 2021 byłam też szefową portalu Salon24.

Jestem absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (2012-2016). Przedmiotem mojej pracy badawczej była poprawność polityczna w Niemczech. Prowadziłam zajęcia dydaktyczne. Nie udało mi się w terminie napisać pracy doktorskiej.

Od 13 lipca 2021 r. do 31 maja 2022 r. byłam sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Odpowiadałam za sprawy społeczne. 

Interesuję się mediami, polityką, historią. Lubię podróżować z plecakiem, według własnego planu. Uprawiam sport – wędruję, jeżdżę na nartach, trenowałam krav magę. W 2018 roku weszłam na jeden ze szczytów Korony Ziemi – Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.). Jestem honorowym dawcą krwi.

Moim mężem jest Igor Janke. Mamy dwóch synów.