O mnie
Urodziłam się w 1973 r. w Białymstoku, wychowałam w Olsztynie. Mieszkam w Konstancinie-Jeziornie.
W 1997 r. ukończyłam filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiałam na stażach w „Teleekspressie” w TVP1, Archiwum Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz w Redakcji Filmów Dokumentalnych TVP2.
W 1998 r. rozpoczęłam pracę w Polskiej Agencji Prasowej. Byłam reporterką redakcji zagranicznej i krajowej. Opisywałam m. in. prace w Sejmie i Senacie, byłam w ekipie relacjonującej wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce w 1999 roku.
W latach 2001-2003 wydawałam lokalny tygodnik Gazeta Południa. Na pomysł lokalnej gazety wpadliśmy z moim mężem po przeprowadzce z Warszawy do Konstancina-Jeziorny. Redakcję zorganizowaliśmy w Piasecznie. Pismo miało zasięg powiatowy. Byłam redaktorem naczelnym i wydawcą.
Od 2004 do 2006 pracowałam w TVN24. Zajmowałam się przygotowaniem serwisu informacyjnego WAP dla jednej z sieci komórkowych, a następnie byłam redaktorem i wydawcą serwisu informacyjnego na stronie internetowej stacji.
W październiku 2006 roku wspólnie z mężem i kolegą, Radosławem Krawczykiem, uruchomiliśmy ogólnopolski portal blogowy Salon24. Za stworzenie tego unikalnego na polskim rynku mediów serwisu zostaliśmy w 2007 nominowani do Nagrody im. Dariusza Fikusa.
W latach 2009-2010 byłam wolontariuszem Fundacji Świętego Mikołaja. Zajmowałam się medialną stroną akcji „Mama w pracy”. Celem tego projektu było zwiększenie świadomości pracodawców na potrzeby młodych matek. W tym samym czasie współpracowałam też z Instytutem Goethego w Warszawie. Pod koniec 2010 roku kandydowałam z lokalnego komitetu do rady miejskiej Konstancina-Jeziorny.
W 2012 r. powołałam Fundację Warszawskie Szpitale Polowe. Jej celem było stworzenie Muzeum Szpitali Polowych upamiętniających prawie 200 szpitali i punktów opatrunkowych działających w stolicy podczas Powstania Warszawskiego. Projekt ten realizowałam we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przygotowałam koncepcję wystawy, wydałam niepublikowane wcześniej wspomnienia sanitariuszki szpitala polowego, stworzyłam serwis szpitale1944.pl. Organizowałam wydarzenia społeczne jak doroczne oprowadzanie 1 sierpnia po dawnym szpitalu polowym czy przedstawienie powstańczego teatrzyku Kukiełki pod Barykadą. Organizowałam konferencje prasowe, opowiadałam o projekcie w mediach, inicjowałam publikacje prasowe. Fundację prowadziłam społecznie, praca ta dała mi wiele satysfakcji. Zamknęłam ją w 2021 roku przed rozpoczęciem pracy w Kancelarii Prezydenta RP.
We wrześniu 2013 zostałam prezesem zarządu Salon24.pl S. A. Od 2006 r. byłam współwłaścicielem, a w latach 2018-2021 jedynym właścicielem spółki. Przez 8 lat, od 2013 do 2021, byłam też szefową portalu Salon24. Łączyłam pracę przedsiębiorcy, menedżera i dziennikarza. Po 15 latach zaangażowania podjęłam ważną dla mnie decyzję – postanowiłam zamknąć ten rozdział. Spółkę i portal sprzedałam w maju 2021 roku Sławomirowi Jastrzębowskiemu.
W lipcu 2021 zaczęłam pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako sekretarz stanu odpowiedzialny za sprawy społeczne. Pracowałam tam do końca czerwca 2022 r. Do moich obowiązków należały: merytoryczny nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji, monitorowanie problematyki związanej ze sprawami społecznymi jak zrównoważony rozwój, ochrona rodziny, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, stan finansów publicznych, wykorzystanie funduszy pomocowych, Rada Dialogu Społecznego. Ważnym aspektem mojej pracy była pomoc humanitarna i rozwojowa w innych krajach realizowana we współpracy z Kancelarią Premiera RP.
Jestem absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (2012-2016). Przedmiotem mojej pracy badawczej była poprawność polityczna w Niemczech. Z powodu nadmiaru obowiązków zawodowych i rodzinnych zawiesiłam pracę nad dysertacją. W ramach studiów prowadziłam zajęcia dydaktyczne z historii Niemiec.
Interesuję się polityką, sprawami społecznymi, historią. Lubię podróżować po świecie według własnego planu. Wędruję po górach, jeżdżę na nartach, trenowałam krav magę. W 2018 roku weszłam na jeden ze szczytów Korony Ziemi – Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.). Jestem honorowym dawcą krwi.
Posługuję się biegle językami angielskim i niemieckim. Uczyłam się też szwedzkiego, rosyjskiego i portugalskiego.
Moim mężem jest Igor Janke. Mamy dwóch dorosłych synów.